Birth: 11 June 1797

Place or Registered Place of Birth: Dublin, co. Dublin, Ireland

Baptism: Not Known

Place of Baptism: Not Known

Death: 17 July 1876 - Aged 79

Place or Registered Place of Death: 5 Hamilton Place, London, Middlesex

Father: Henry Conyngham

Mother: Elizabeth Denison

Spouse(s): Jane Paget

Date of Marriage: 24 April 1824

Place or Registered Place of Marriage: Brook St., St. George's, Hanover Square, Middlesex

Children:

Elizabeth Georgiana Conyngham (1829-1904)
Cecilia Augusta Conyngham (1831-1877)
George Henry Conyngham, 3rd Marquess Conyngham (1825-1882)
Jane Conyngham (1826-1900)
Frances Caroline Maria Conyngham (1827-1898)
Francis Nathaniel Conyngham (1832-1880)

Notes:

General Sir Francis Nathaniel Conyngham, 2nd Marquess Conyngham was born on 11 June 1797 at Dublin, County Dublin, Ireland. He was the son of General Sir Henry Conyngham, 1st Marquess Conyngham and Elizabeth Denison. He married Lady Jane Paget, daughter of Field Marshal Sir Henry William Paget, 1st Marquess of Anglesey and Lady Caroline Elizabeth Villiers, on 23 April 1824 at Brook Street, St. George Hanover Square, London, England. He died on 17 July 1876 at age 79 at 5 Hamilton Place, London, England, after an operation for lithotomy. His will was probated on 25 August 1876, at under £500,000.

General Sir Francis Nathaniel Conyngham, 2nd Marquess Conyngham was educated between 1809 and 1813 at Eton College, Eton, Berkshire, England. He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Westbury between 1818 and 1820. He held the office of Page of Honour to the Prince Regent before 1820. He was commissioned in 1820, in the service of the British Army. He held the office of Groom of the Bedchamber between 1820 and 1830. He held the office of Master of the Robes between 1820 and 1830. He was invested as a Knight Grand Cross, Hanoverian Order (G.C.H.) in 1823. He held the office of Under-Secretary of State for Foreign Affairs between 1823 and 1826. He held the office of Member of Parliament (M.P.) for County Donegal between 1825 and 1831. He held the office of a Lord of the Treasury between 1826 and 1830. He was invested as a Knight, Order of St. Patrick (K.P.) on 27 March 1833. He held the office of Postmaster-General between July 1834 and December 1834. He held the office of Lord Chamberlain between 1835 and 1839. He held the office of Postmaster-General in May 1835. He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 20 May 1835. He held the office of Vice-Admiral of Ulster between 1849 and 1876. He gained the rank of Major-General in 1858. He succeeded to the title of 2nd Marquess Conyngham [I., 1816] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Earl of Mount Charles [I., 1816] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Viscount Mount Charles [I., 1797] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Viscount Conyngham of Mount Charles, co. Donegal [I., 1789] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 4th Baron Conyngham of Mount Charles, co. Donegal [I., 1781] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Viscount Slane [I., 1816] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Baron Minster of Minster Abbey, co. Kent [U.K., 1821] on 11 October 1861. He succeeded to the title of 2nd Earl Conyngham [I., 1797] on 11 October 1861. He gained the rank of Lieutenant-General in 1866. He held the office of Lord-Lieutenant of County Meath between 1869 and 1876. He gained the rank of General in 1874.

Francis Nathaniel Conyngham
2nd Marquis Conyngham