Birth: 24 March 1768

Place or Registered Place of Birth: Westminster, London, Middlesex

Baptism: Not Known

Place of Baptism: Not Known

Death: 27 March 1834 - Aged 66

Place or Registered Place of Death: Hampstead, Middlesex

Date of Burial: 2 April 1834

Place of Burial: New General Cemetery, Harrow Road, Middlesex

Father: John Stewart

Mother: Anne Dashwood

Spouse(s): Jane Paget

Date of Marriage: 18 April 1797

Place or Registered Place of Marriage: St. James, Westminster, Middlesex

Children:

Jane Stewart (1798-1844)
Caroline Stewart (1799-1857)
Randolph Stewart (1800-1873)
Louisa Stewart (1804-1889)
Arthur Stewart (1805-1806)
Alan Stewart (1807-1808)
Helen Stewart (1810-1813)
Keith Stewart (1814-1879)

Notes:

The European Magazine and London Review - 1797
Marriages
Lord Viscount Garlies, son to the Earl of Galloway, to Lady Jane Paget, second daughter of the Earl of Uxbridge.

The Gentleman's Magazine, Volume 1 - 1834
Obituary
Earl Of Galloway, K.T.

March 27. At Hampstead, Middlesex, aged 66, the Right Hon. George Stewart, sixth Earl of Galloway (1623) and Lord Garlies (1607) in the peerage of Scotland ; second Baron Stewart of Garlies in the stewartry of Kirkcudbright (1796), in the peerage of the United Kingdom; the fifth Baronet (of Nova Scotia 1627]; K.T., and an Admiral of the Blue.

His Lordship was born March 24, 1768, the eldest son of John the seventh Earl, and K. T. by his second wife, Anne, second daughter of Sir James Dashwood, the second Bart, of Kirklington Park, Oxfordshire, and M.P. for that county; sister to Elizabeth Duchess of Manchester, and niece to Anne Duchess of Hamilton and Brandon.

He entered the Royal Navy in March, 1780, under his uncle, the Hon. Keith Stewart, and served in the Berwick 74, in the action with the Dutch fleet off the Doggerbank in 1781, and the relief of Gibraltar in 1782.

He was appointed a Lieutenant Aug. 8, 1789, and served in that year, in the Aquilon frigate, on the Mediterranean station, from whence, in the following spring, he returned to England as a passenger in one of the Smyrna traders, having been promoted to the rank of Commander. He afterwards commanded the Vulcan fireship, from which be was promoted to post rank in 1793. Being soon after appointed to the Winchelsea frigate, he accompanied the expedition destined for the conquest of the French islands in the West Indies, and materially assisted at the reduction of Martinique, St Lucia, and Guadeloupe. Sir John Jervis, in his despatches-relative to the landing of the forces in Guadeloupe, April 11, 1794, wrote to the Admiralty that "Capt. Lord Viscount Garlies acquitted himself with great address and spirit on the occasion, although he received a bad contusion from the fire of a battery, against which he placed his ship in the good old way, within half musket shot." The three guns of the battery were, in consequence, soon silenced.

At the general election in 1790 Lord Garlies was chosen Member for Saltash; but in Feb. 1795 he resigned his seat to his brother the Hon. William Stewart.

In 1795 Lord Garlies was removed into the Lively 32, in which Sir John Jervis sailed from England to assume the command in the Mediterranean; and which shared in the glorious victory off Cape St. Vincent, Feb. 14, 1797. His Lordship brought home the news of that signal action, with Sir Robert Calder and Lord Minto, Viceroy of Corsica, and suite, who were on board during the battle.

About Nov. 1799, Lord Garlies commissioned the Hussar frigate, at that time fitting out in the Thames; and he commanded that ship in the Channel and on the Irish coast, to the spring of 1801, when he removed into the Bellerephon 74 employed in the blockade of Brest, on which service he remained until the suspension of hostilities. After the renewal of the war he commanded the Ajax 80. On the 30th of April 1805 he was appointed one of the Lords of the Admiralty, and in the following July be was returned to Parliament on a vacancy for Cockermouth. On the change of administration in Feb. 1801 he quitted the Board of Admiralty. At the general election of 1806 he was chosen for Haslemere; but, before the meeting of Parliament, he succeeded to the peerage on the death of his father, Nov. 14, 1806.

On the 28th of March 1807 the Earl of Galloway was appointed Lord Lieutenant and Sheriff Principal of the county of Wigton.

On the meeting of Parliament in 1808, he moved the Address to the King. He attained the rank of Rear-Admiral 1810, Vice-Admiral 1819, and Admiral 1830.

His Lordship married, at London, April 18, 1797, Lady Jane Paget, second daughter of Henry first Earl of Uxbridge, and sister to the Marquis of Anglesey, the late Countess of Enniskillen, the dowager Lady Graves, Rear-Adm. the Hon. Sir Charles Paget, G.C.H &c.&c. By her Ladyship, who survives him, he had issue four daughters and four sons:

1. the Most Hon. Jane Marchioness of Blandford, married in 1819 to her cousin-german George Marquis of Blandford, and has a daughter and three sons. b. 29 March 1798, d. 12 October 1844.

2. Lady Caroline; b. 16 August 1799, d. 30 July 1857.

3. the Right Hon. Randolph now Earl of Galloway, Lord Lieutenant of Wigtonshire and of the Stewartry of Kirkcudbright; he was born in 16 September 1800, and married in 1833 Lady Blanche Somerset, seventh daughter of the Duke of Beaufort, d. 2 January 1873.

4. Lady Louisa, married in 1833 to the Hon. William Duncombe, eldest son of Lord Feversham, and M.P. for North Yorkshire; and has issue four sons and three daughters; b. 18 March 1804 d. 5 March 1889.

5. the Hon. Arthur, b. 18 December 1805, d. 3 January 1806.

6. the Hon. Alan, b. 23 December 1807, d. 1 May 1808.

7. Lady Helen, who all three died in childhood; b. 8 July 1810, bap. 7 August 1810, d. 26 January 1813.

8. the Hon Keith Stewart, a Lieut. R.N. born in 3 January 1814, 15 September 1879.

The remains of the Earl were interred on the 2d of April, in the New General Cemetery in the Harrow Road, attended by the present Earl and others of the family, and by fourteen carriages of intimate friends. This is the first peer laid to rest in this new establishment; a vault and suitable monument will be built on the spot.

George Stewart
8th Earl of Galloway